Przejdź do głównej zawartości

Studia w USA - czy sie opłaca?


Pennsylvania State University

Temat rzeka i koszmar rodzicow. W niektorych rodzinach amerykanskich (i nie tylko) fundusz na studia zaklada sie dzieciom juz po ich narodzinach. Wszak to nie maly wydatek. Sredniej klasy uniwersytet to koszt 25 tys $ na rok. (studia Bachelors to zazwyczaj 4 lata wiec sami policzcie). Oczywiscie sa rozne pomoce rzadowe, jednak sa to znikome sumy (max do 5 tys $ na rok), w zaleznosci od zarobkow rodzicow i rasy (tak!). Wiele osob bierze rzadowe pozyczki, jednak jest to niestety bledne kolo gdyz odsetki z takich pozyczek sa baardzo wysokie. Lepiej jest wziac po prostu pozyczke z banku, latwiej splacic i na prostszych zasadach.
Ale czy sie oplaca?
Na dluzsza mete tak! Moze sie wydawac ze te zaoszczedzone 100 tys $ to juz jakis start w zycie. Zapewne tak jest. Jednak studia daja wiecej mozliwosci i prace w ktorej mozemy sie realizowac (nie mylic z lepiej platna). Pierwsze 5-10 lat po studiach nazywam okresem kulejacego psa. Zarobki sa dosc marne, jesli na start dostanie sie 15$/h to juz jest sukces. Pisze tu z mojego punktu widzenia jako posiadacz dyplomu Bachelors Degree in Biology. Z moich obserwacji wynika ze w duzo lepszej sytuacji sa absolwenci kierunkow informatycznych i inzynieryjnych (ale to chyba standard na calym swiecie). Na poczatku warto tez zmieniac prace co 2-3 lata, gdyz pracodawca nie bedzie chcial nam dawac wielkich podwyzek wiec mamy wieksze szanse w negocjacjach z nowym pracodawca. Konkretne zarobki otrzymyje sie z 10+ stazem pracy. Warto tez zauwazyc pewien trend jesli chodzi o kierownicze stanowiska.... zaleza one glownie od doswiaczenia. Wiec nie zdziwcie sie ze wiekszasc managerow to juz ludzie po 40-stym roku zycia. Wsrod moich znajomych w Polsce wyglada to nieco inaczej, kreatywnosc, wiedza i zaangazowanie i managerem jest sie juz przed 30.
W firmie w ktorej pracuje kierownik dzialu nie ma nawet ukonczonych studiow, ale stoi za nim 20 lat doswiadczenia,
Czy trzeba miec znajomosci?
Tak i mowi sie o tym otwarcie. W Polsce kazdy wie ze aby dostac lepsza prace znajomosci sie przydaja. Jednak jest to temat tabu i raczej nikt sie do tego nie przyznaje. W USA juz na samym poczatku w procesie aplikacji znajdziecie pytanie czy ktos z pracownikow was zna i czy moze was polecic? Jesli nie macie znajomosci, to o dobra prace bardzo ciezko i niestety samo wysylanie CV nie wystarczy.
 
Podsumowujac moje wywody, studiowanie jak najbardziej sie oplaca, jednak trzeba studiowac z glowa wybierajac kierunki z potencjalem. Warto tez przyjzec sie ofertom uniwersytetow, cenom i statystykom zatrudnien ich alumnow.
W kolejnym poscie napisze wam jakie uniwersytety warto wybierac.
 
Z gory przepraszam za brak pl czcionki. Z braku czasu posty pisze zazwyczaj w podrozach sluzbowych, a na sluzbowym laptopie brak polskich czcionek.

Pozdrawiam Was serdecznie!!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dziecko polskich rodzicow #1

Jak wychowac dziecko w USA bedac Polakami? To temat rzeka i obejmuje wiele zagadnien. Dzis pochyle sie nad bajkami... tak bajkami tymi czytanymi I tymi w tv. Moje dziecko lubi czytac. Jako uczennica 3 klasy, ma wiele obowiazkow w swojej szkole (amerykanskiej), dlatego nie narzucamy jej zbytnio nauki jezyka polskiego. Jednak kiedy tylko czas nam pozwala, staramy sie czytac po polsku. Ostatnio czytamy "Dzieci z Bullerbyn". Wydawac by sie moglo ze dzieci w dzisiejszym swiecie nie zrozumia tej jakze zabawnej ksiazki. Jednak mojej corce bardzo sie spdobaly perypetie Anny, Britty I Lisy:) Skonczylismy niedawno czytac przygody Reksia wydawnictwa Znak z duzymi literami. Jesli chodzi o ogladanie bajek, to kanal Mini Mini jest w naszym stalym repertuarze:), a znalezione na youtube "Porwanie Baltazara Gabki" bije record popularnosci. A ponizej zobaczona w parku publiczna biblioteka parkowa z Little Free Library. Link dla zainteresowanych : littlelibrary.org. Do rychl